Το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, διοργάνωσε μια συζήτηση ? ημερίδα ενημέρωσης με θέμα

«Η βία ? ΒΓΗΚΕ απ? τον Παράδεισο»

τηνΤετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 7:00 μ.μ. στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμίας

με ομιλητή τον Προϊστάμενο Εισαγγελέων κο Νικήτα Θεολογίτη ο οποίος φοίτησε και ο ίδιος στο "Πέτρινο" γυμνάσιο της Λαμίας.

Εισηγήτρια ήταν η Σύμβουλος Σχέσεων, Παιδιού και Οικογένειας, κ. Αναστασία Φρόντζου ? Χρηστίδη.

Ο κος Θεολογίτης αναφέρθηκε στην παραβατικότητα των ανηλίκων και στην οικονομική κρίση της εποχής μας που έχει προκαλέσει αύξηση του φαινομένου.

Τη εκδήλωση προλόγισαν

ο προϊστάμενος Δευτεροβαθμιας Εκπαίδευσης κ. Πιλιτζίδης Σπύρος,

η Διευθύντρια του 6ου Γυμνασίου Λαμίας κ. Κουτσονίκα Ανδρονίκη,

και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 6ου Γυμνασίου κ.Αυγέρης Γιώργος.

Γονείς και μαθητές παρακολούθησαν μια συζήτηση - ανταλλαγή απόψεων για τη μάστιγα της Σχολικής Βίας στην εποχή μας!

Στην εκδήλωση μαθητές παρουσίασαν ένα βιωματικό δρώμενο που επιμελήθηκε η Δ/ντρια του σχολείου κ.Κουτσονίκα Ανδρονίκη.

Στην αίθουσα υποδοχής του πολιτιστικού κέντρου εκτέθηκαν εργα ζωγραφικής των μαθητών του 6ου Γυμνασίου Λαμίας με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Μαντοπούλου Στυλιανή

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προβλήθηκε βίντεο της κινηματογραφικής ομάδας του 6ου Γυμνασίου με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Λούβαρη Κωνσταντίνο.

Στο τέλος της εκδήλωσης βραβεύτηκαν τα έργα ζωγραφικής των μαθητών και η κινηματογραφική ομάδα του γυμνασίου για την ταινία που διακρίθηκε σε πανελλήνιο διαγωνσμό.