Το Σχ. Έτος 2018-19 το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας εξοπλίστηκε με νέο εργαστήριο 3D τεχνολογιών και ρομποτικής ARDUINO από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

H αίθουσα ανακαινίστηκε πλήρως με ειδικούς πάγκους εργασίας, ηλεκτρολογική και δικτυακή υποδομή από την

Δ/ντρια του σχολείου κ. Κουτσονίκα Ανδρονίκη.

Το εργαστήριο περιλαμβάνει 12 υπολογιστές Rasberry pi και ένα server.

Γίνεται επίδειξη 3D εκτύπωσης  και 3D  σάρωσης από την καθ. Πληροφορικής κ. Ζαρίκα Αλεξάνδρα.

Οι μαθητές επίσης θα μπορούν να παράγουν 3d σχέδιο.

Στον προαύλειο χώρο του σχολείου μας είναι οι αθλητικές εγκαταστάσεις με κύριες τα γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ. Το σχολείο διαθέτει και όλο τον εξοπλισμό επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πιγκ-πογκ) και αντισφαίρισης (tennis).

Το εργαστήριό μας εξοπλίστηκε  κατά το Σχολ.έτος 2011-2012 με 12 υπολογιστές Intel? Core? i3-2100 CPU 3.10gHz και μνήμη 4GB.  Διαθέτουν επίσης Λειτουργικό σύστημα : Windows 7 και Λογισμικό Microsoft Office 2010.

Από το Σχ.Έτος 2014-15  χρησιμοποιήθηκαν καινοτόμες δράσεις για την διδασκαλία του προγραμματισμού στο Γυμνάσιο, με την χρήση της ρομποτικής. Η καθηγήτρια πληροφορικής κ. Ζαρίκα Αλεξάνδρα παρουσίασε τις βασικές δομές αλγοριθμικής μέσα από παραδείγματα με τη χρήση ρομποτικών κατασκευών κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.

Η Δ/ντρια του σχολείου κ. Κουτσονίκα Ανδρονίκη, σε συνεργασία με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων μερίμνησε για την αγορά των σχετικών εκπαιδευτικών πακέτων ρομποτικής.

Η Αίθουσα Αισθητικής Αγωγής αποτελεί έναν ιδιαίτερο, πολιτιστικό χώρο που αποπνέει αέρα χαράς, ελπίδας κι αισιοδοξίας, στοχεύοντας στην ανάπτυξη και την καλλιέργεια της καλλιτεχνικής έκφρασης και δημιουργίας.

Διαθέτει επίσης υπολογιστή με σύνδεση στο Internet  που χρησιμοποιείται ευρύτατα στη διδακτική διαδικασία.

Η αίθουσα φυσικών επιστημών και οπτικοακουστικού υλικού είναι εξοπλισμένη με σύγχρονο εργαστηριακό εξοπλισμό για τη διεξαγωγή πειραμάτων τόσο σε επίπεδο επίδειξης από τους διδάσκοντες όσο και σε επίπεδο προσωπικής ενασχόλησης από τους μαθητές.

Διαθέτει επίσης διαδραστικό πίνακα με σύνδεση στο Internet  που χρησιμοποιείται ευρύτατα στη διδακτική διαδικασία.