Στα πλαίσια της ημέρας για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο πραγματοποιήθηκαν πολλαπλές δράσεις στο σχολείο μας.

Συγκεκριμένα η Β'  Γυμνασίου έκανε παρουσίαση  του βίντεο που δημιούργησαν για το καλοκαίρι με χρήσιμες συμβουλές για ασφαλές διαδικτυακό σερφάρισμα από την ισοσελίδα της http://internet-safety.sch.gr/.

Στην Α' Γυμνασίου δόθηκε σχετικό έντυπο υλικό  με οδηγίες για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο για γονείς και μαθητές.

Συγκεκριμένα στην Β' και Γ' Γυμνασίου έγινε παρουσίαση από την καθηγήτρια πληροφορικής κ.Ζαρίκα Αλεξάνδρα εκπαιδευτικών βίντεο  και ακολούθησε συζήτηση με τη συμμετοχή των μαθητών.

Την Τρίτη 1 Νοεμβρίου και Πέμπτη 10 Νοεμβρίου τμήματα του σχολείου μας επισκέφθηκαν την έκθεση "Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων" στην Δημοτική Πινακοθήκη Λαμίας στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ.Ζαρίκα Αλεξάνδρα.

Προβλήθηκαν σχετικά επιστημονικά βίντεο και ακολούθησε ενημέρωση απο την έφορο κ. Παπαευθυμίου Ευθυμία.