Στις 23-05-2018 το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Προεδρικό Μέγαρο Αθηνών, στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος που εκπονείται από την Δ/ντρια του σχολείου κ. Κουτσονίκα Ανδρονίκη και την καθηγήτρια κ. Αδαμοπούλου Ιωάννα.

Οι μαθητές του  6ου Γυμνασίου Λαμίας πήραν αποκλειστική συνέντευξη από την κ. Αρβελέρ για την εφημερίδα του σχολείου, σε μια συνάντηση στο περιθώριο του Παγκόσμιου Οικονομικού Forum που πραγματοποιήθηκε στους Δελφούς.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Σχολική εφημερίδα σε έντυπη και ψηφιακή μορφή» με υπεύθυνους καθηγητές την Δ/ντρια του σχολείου κ. Κουτσονίκα Ανδρονίκη, την κ. Αδαμοπούλου Ιωάννα και την κ. Ζαρίκα Αλεξάνδρα.

Το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

στις 7 Οκτωβρίου 2016

στις 10 Ιανουαρίου 2018