ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΞΑΙΡΕΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΟΝ

2ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ "Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΟΥ"

Στην κατάμεστη αίθουσα του αμφιθεάτρου στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, το Σάββατο 21 Νοεμβρίου, η τελετή απονομής των βραβείων του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα «Η ιστορία του σχολείου μου».

Στον διαγωνισμό που διοργάνωσαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης  του Εθνικού Κέντρου Έρευνας & Διάσωσης Σχολικού Υλικού και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του υπουργείου Παιδείας Έρευνας συμμετείχαν εκατοντάδες σχολεία απ? όλη την Ελλάδα.

Τα Μεγάλα Βραβεία πήραν: το 3ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης, το 2ο ΓΕΛ Πύργου Ηλείας, τα Εκκλησιαστικά Λύκεια Βελλάς Ιωαννίνων και Πατρών, το 3ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου Καλλιθέας, το 1ο ΕΠΑΛ Άργους, το 6ο Γυμνάσιο Λαμίας, το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Νέας Σμύρνης, το 3ο Γυμνάσιο Φλώρινας, το 9ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας, το Δημοτικό Σχολείο Πύργου Τήνου, το 2ο Νηπιαγωγείο Δραπετσώνας και το Νηπιαγωγείο Κερασιάς Πέλλας.

Το βραβείο παρέλαβαν η Δ/ντρια του σχολείου κ. Κουτσονίκα Ανδρονίκη, οι καθηγήτριες του σχολείου κ. Στράτου Αγγελική, Μανανά Μαριάννα, και οι μαθητές Καραχάλιος Μάριος, Καραπετσάκος Δημήτριος.

Στιγμιότυπα της εκδήλωσης μετέδωσε το τηλεοπτικό κανάλι ΑΝΤ1