Γενικές πληροφορίες για τη διευθύντρια του σχολείου μας κ. ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΑ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣΗΜΕΙΩΜΑ

Σπουδές

Η Κα Κουτσονίκα Ανδρονίκη γεννήθηκε στη Λαμία, όπου και ολοκλήρωσε τις βασικές της σπουδές.

Τελείωσε το 4ο Λύκειο Λαμίας και συνέχισε τις σπουδές της, στη Γαλλία στο Πανεπιστήμιο Paris X Nanterre. Aποφοίτησε από τη σχολή Κοινωνιολογίας με βαθμό Άριστα. Δούλεψε την πτυχιακή της εργασία στον τομέα ¨Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης¨, με θέμα «Η κατάρτιση των Ελλήνων εκπαιδευτικών σήμερα».

Παράλληλα απέκτησε το πτυχίο στις Επιστήμες της Αγωγής (Sciencesdel? Education) στο ίδιο Πανεπιστήμιο

Έχει επάρκεια διδασκαλίας της γαλλικής γλώσσας και μιλάει την Αγγλική γλώσσα πολύ καλά.

Διαθέτει πλήρη γνώση χειρισμού Η./Υ με βεβαίωση πιστοποίησης δεξιοτήτων και γνώσεων στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών .

Συμμετείχε στην τρίμηνη περιοδική επιμόρφωση του Π.Ε.Κ Αθηνών κατά τη περίοδο Ιανουαρίου ? Μαρτίου 1993.

Από τον Απρίλιο του 1996 έγινε δεκτή στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπ/σης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής με θέμα ¨Η αλλαγή των στάσεων και συμπεριφορών στις διαδοχικές γενεές των γυναικών μιας πολιτισμικής μειονότητας : οι γυναίκες τσιγγάνες του Αλιβερίου Ν. Ιωνίας».

Συμμετείχε και παρακολούθησε σε μια σειρά σεμιναρίων και συμποσίων.

Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος με τίτλο "Πληροφορική και Υπολογιστική Βιοϊατρική" και ειδίκευση στην Πληροφορική και Τεχνολογίας Πληροφοριών και Επικοινωνιών(Τ.Π.Ε.) στην Εκπαίδευση με βαθμό "Λίαν Καλώς"

Επαγγελματική δραστηριότητα

Απασχολήθηκε επί σειρά ετών ως αναμορφώτρια στη ΝΕΛΕ Φθιώτιδας σε θέματα κοινωνικού προβληματισμού.

Το 1987 διορίστηκε στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ως καθηγήτρια κοινωνιολογίας, όπου και εργάζεται μέχρι σήμερα.

Συνεργάστηκε , κατά το διάστημα Ιουνίου ? Ιουλίου 1992, με την ομάδα του Μετσόβιου Πολυτεχνείου ως βασική συντονίστρια, στο ερευνητικό πρόγραμμα του Εθνικού Οργανισμού Πρόνοιας, προσφέροντας υπηρεσίες τεχνικής στήριξης, παρακολούθησης και ελέγχου των συνεντευκτών στο Ν. Φθιώτιδας , για τη δημιουργία Βάσης Κοινωνικο - Προνοιακών δεδομένων.

Το Σεπτέμβριο του 1993 αποσπάστηκε στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στο Εργαστήριο Κοινωνικών Μελετών και Δημοσκόπησης και συμμετείχε στα εξής ερευνητικά προγράμματα:

α/ «Κράτος και κοινωνία:Μορφές κοινωνικού ελέγχου στο σχολικό περιβάλλον».

β/ «Το προφίλ του φοιτητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας».

γ/ «Παιδί και σύμβολα εξουσίας».

δ/ «Η θέση και ο ρόλος του Έλληνα εκπαιδευτικού στο σχολείο σήμερα».

Υπήρξε μέλος επιτροπής για την επίβλεψη μελέτης, ίδρυσης Ανεξάρτητου Τριτοβάθμιου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος στη Λαμία.

Στο 6ο Γυμνάσιο Λαμίας, όπου υπηρετεί από το 2001, διατέλεσε υποδιευθύντρια από το 2008 μέχρι και το 2010 και από τον Αύγουστο 2011 ως Διευθύντρια Έχει εκπονήσει επανειλημμένα προγράμματα Αγωγής Υγείας και οργάνωσε σχετικές με αυτά εκδηλώσεις, σε συνεργασία με τους μαθητές του σχολείου.

Είναι παντρεμένη και μητέρα δύο παιδιών.